Смолінське
навчально-виховне об’єднання
«Загальноосвітня школа
I-III ступенів –гімназія - позашкільний навчальний
заклад»
Урок підготувала класний керівник 9-А класу Бурла Олена Василівна
Перший урок 2016-2017 н.р.
«Щоб у серці жила Батьківщина: до 25 річчя незалежності України»
Мета: Поглибити знання учнів про нашу державу – Україну, формувати
національну свідомість школярів; розвивати пізнавальні інтереси учнів;
виховувати любов до рідного краю, повагу до його історичного минулого і
сучасного; шанобливе ставлення до державних та народних символів держави.
Обладнання: Напис «Щоб у серці жила Батьківщина: до
25 річчя незалежності України», карта України, вишиті рушники, мультимедійна дошка для перегляду
відеопрезентації «Красива країна».
Хід уроку:
Слово вчителя:
Дорогі діти! Ось знову шкільний дзвоник зібрав вас до школи на
перший урок. Вітаю вас з Днем Знань,
який сьогодні святкує наша Україна. У містах
і селах почався новий навчальний рік, який поведе учнів у дивовижну Країну
Знань. Сьогодні школярі сіли за парти, щоб почати свій перший
урок, тема якого: «Щоб у серці жила
Батьківщина: до 25- річчя незалежності України». Пропоную вам перегорнути
сторінки усного журналу «Моя Україна», який
можливо поглибить ваші знання про наш рідний край.
I сторінка «Україна козацька»
Кошовий отаман:
Козацтво в
Україні виникло більше 500 років тому, в час розпаду Київської Русі після
монголо-татарської навали. Українські міста піднімалися з руїн, але володарем
колись могутньої держави стали литовські князі, хоча переважну більшість
населення Великого Князівства Литовського складали українці й білоруси. В перші
часи українці під новою владою почувалися вільно, литовці не утискали їх ані
віри, ані мови, ані прав чи звичаїв. Та вже у XV-XVI ст. посилився вплив
поляків, починається відбирання прав і процес закріпачення селян. Українці
перестали почувати себе господарями на власні землі.
1-ий козак:
Свободолюбний
народ, українці шукають виходу, йдуть у степи, за дніпровські пороги — на
Запоріжжя. Там, у вільних, але дуже небезпечних місцях і виникає український
різновид європейського лицарства, особливий воєнний стан — козацтво, який
ширився, поповнювався енергійними та завзятими, сміливими й талановитими
вояками. Козаки стали провідною силою, що сприяла формуванню сучасного
українського народу. По всій Україні утвердився найдемократичніший на той час
устрій козацького народовладдя. Козак і українець означало те й саме, а
українців у світі називали «козацьким народом». Прилучатись до козацтва вважали
за честь не тільки українці, а й багато чужинців, захоплених доблестю і
моральними чеснотами козаків.
2-ий козак:
Козацькі
поселення — Січі — мали свій устрій, свої клейноди, свої правила і закони, за
якими жили, а головний закон — честь і справедливість. Негідникам і зрадникам
там не було місця. Тому козаки були згуртовані, а це робило їх єдиною,
могутньою військовою силою.
3-ій козак:
Протягом кількох
століть українські козаки стерегли кордони, воювали, захищаючи не лише власні
інтереси, а й інтереси інших країн: козацькі загони були бажаною підмогою і у
польському, і у французькому війську. Воювали на суші і на морі. Про славетні
бої і походи козаків, про їх сміливість, відвагу й винахідливість ходять
легенди. Козаки були неперевершеними майстрами військової справи свого часу.
4-ий козак:
Прославили
козацтво хоробрі, талановиті ватажки: Остап Дашкевич, Дмитро Вишневецький, Іван
Свірговський, Богдан Ружинський, Іван Підкова, Самійло Зборовський, Северин
Наливайко, Максим Кривоніс, Петро Конашевич-Сагайдачний, Іван Сулима та інші.
Гетьманство Богдана Хмельницького поклало край так званому «золотому спокою».
Видатний гетьман, сміливий, рішучий борець за правду, він поклав своє життя за
свободу українського народу, але зрадництво татар і Москви не дало здійснитися
мріям Хмельницького бачити Україну вільною і скоротило йому віку. Після смерті
Хмельницького на Україні почався безлад — багатогетьманство і братовбивча
війна. Цей страшний час назвали «руїною». Останні гетьмани — Іван Виговський,
Петро Дорошенко, Іван Сірко, Іван Мазепа — шукали підтримки у турків і шведів,
намагаючись скинути ярмо Московщини і Польщі. Але сили українського козацтва
вже були ослаблені, а союзники не надійні. Тому знову і знову поразки. Ще Пилип
Орлик, Іван Скоропадський і Павло Полуботок намагалися продовжити справу Івана
Мазепи, але знову зрада. Знесилена і залякана Україна не піднялася на допомогу.
5-ий козак:
Катерина II
поставила крапку в історії великого козацтва. Скориставшись відважним військом,
щоб відвоювати Крим у Терції, вона наказала знищити Січ. Але козаки не далися
московитам, вони хитрощами покинули Січ, залишивши її для пограбування, і
пристали до турків. Ті з радістю прийняли мужніх воїнів у своє військо. Та
турецьке підданство теж було тісним для українських козаків, вони поверталися
до України, дехто наймався реєстровими козаками на Московську службу. Останні
українські козацькі поселення були на березі Азовського моря в 1828 році, але й
вони були утиснуті царським урядом; їх клейноди і фортецю передали Кубанському козацькому
війську.
6-ий козак:
Слава про
волелюбних, українських предків, несхитної волі славних козаків, живе і донині.
Багато хто з нас і сьогодні носять козацькі прізвища та не знають про це. Через
козацтво ми всі творили нашу історію, і кожен з нас не тільки причетний, а й
відповідальний за неї. І сьогодні, коли йде становлення незалежної України, як
ніколи актуально звучать рядки нашого гімну:
Душу й тіло ми
положим за нашу свободу
І покажем, що
ми, браття, козацького роду.
II сторінка «Україна незалежна»
1-ша учениця:
О, земле рiдна,
краю мiй вишневий,
Гартований в
тугих вітрах столiть,
На ці крилаті
рушники до неба
Не раз дивились
прадід мiй і дід.
Бо їм, як і
менi, було б їх треба
У гожий час і в
пору лихоліть.
Не можна жити
без землi i неба,
Без вiри i мети
не можна жить.
2-га учениця :
Україна
здобувала незалежність нелегко. Звернемося до мови цифр та фактів.
Розпад
Радянського Союзу і відродження незалежності України:
·
квітень 1985 р. — початок «перебудови»;
·
26 квітня 1986 р. — вибух на Чорнобильської
АЕС;
·
вересень 1989 р. — виникнення Народний
рух України за перебудову;
·
березень 1990 р. — перші альтернативні
вибори до Верховної Ради УРСР;
·
16 липня 1990 р. — прийняття Верховною
Радою Декларації про державний суверенітет України;
·
24 серпня 1991 р. — прийняття Верховною
Радою Акта проголошення незалежності України;
·
1 грудня 1991 р. — всеукраїнський
референдум і вибори Президента України.
3-тя учениця:
Україна в умовах
незалежності:
·
6 грудня 1991 р. — заснування Збройних
сил України;
·
липень 1994 р. — обрання Л. Кучми
Президентом України;
·
1995 р. — обрання України членом Ради
Європи (РЄ);
·
28 червня 1996 р. — ухвалення
Конституції України;
·
жовтень - грудень 2004 р. — «Помаранчева
революція», обрання Президентом України В. Ющенка;
·
2008 р. — вступ України до Світової
організації торгівлі (СОТ);
·
листопад 2013 — лютий 2014 рр. — «Революція
гідності»;
·
2014 р. — підписання Україною Угоди про
асоціацію з Європейським Союзом (ЄС).
·
червень 2014 р. — обрання П.Порошенка
Президентом України.
4-та учениця:
Нові часи, нові завдання, нові вимоги…
Незалежність України дає можливість кожному з нас стати справжнім господарем
своєї землі. Сьогодні ми є свідками великих перетворень, що відбуваються в
нашій країні.
Ми – майбутнє України. То ж
своїми знаннями, працею, здобутками
маємо підносити її культуру,
своїми досягненнями славімо її. Будьмо гідними своїх предків, бережімо волю і
незалежність України, поважаймо свій народ і його мелодійну мову. Шануймо себе
і свою гідність, і шановані будемо іншими.
III сторінка «Україна
в вогні»
1-ий учень:
З березня 2014 року наша країна знаходиться в стані неоголошеної війни.
Багато страждань випало на долю нашого народу за цей час, але він проявив свій
незламний дух. Сьогодні на Сході України
йдуть військові дії, точаться криваві бої.
Там вирішується доля і майбутнє України.
Сили АТО намагаються протистояти терористам. На полі битви – захисники,
воїни.
2-ий учень:
Вони мужні, сміливі, хоробрі. Не
шкодуючи власного життя, захищають неньку Україну. Це бійці, що зі зброєю в руках захищають крихкий
східний кордон України, лікарі, які в мирний час повертають поранених в АТО з
того світу, волонтери, на плечах яких тримається наша армія.
3-ій учень :
Сьогодні, коли Україна потопає в
сльозах від горя, з болем у серці говоримо: «Ми не тільки не хочемо війни, а
просимо Бога зробити так, щоб вона нарешті закінчилася. Ми віримо в це!»
4-ий учень:
Це не сон, не синдром маячні,
Ця війна не в далекій країні,
Не в Іраку чи десь там в Чечні,
А в вишневій моїй Україні.
Саме тут всі її вояки
Схід країни від зла захищали,
Бились на смерть мої земляки,
Кров’ю землю святу поливали.
Щоб країна ввійшла в майбуття
Вільна, сильна, без чвар та війни.
Віддали найцінніше – життя,
України найкращі сини!
5-ий учень:
Багатьом із них, на жаль, не судилося
повернутися живими. Вони полягли навіки. Серед них випускники нашої школи Олександр Пашко та Віталій Лашкул.
Хай горять свічки, як
болючий щем про наших героїв, які навічно стали журавлями…
Найвищою нагородою тих, хто уцілів, - є життя, а для загиблих – пам'ять.
Схилимо ж голови перед світлою
пам’яттю тих, хто віддав своє життя, увійшовши в безсмертя.
(Хвилина мовчання)
6- ий учень:
Виявляється, життя інколи справді
ділиться на «до» і «після». І буває це не десь за обрієм чи в далекій країні.
Усе це трапилося з нами, на нашій українській землі. Де прапор – кольору
осіннього степу та блакитного неба. А ще чорної землі та розмитої багряної
крові. Один, як свідчення нашої чистоти і незбагненності. Інший – упертої
боротьби за омріяну свободу.
IVсторінка «Україна вишивана»
1-ша учениця:
Рідний край, рідна
земля, Батьківщина, Україна… які це прості й разом з тим прекрасні і святі
слова для нас. Велика і священна любов до Батьківщини жила, живе і житиме в
усіх чесних і щирих серцях її кращих синів і дочок.
Русь-Україна – це наша споконвічна
прадідівська земля. Вона відома світові рясни-ми щедротами: хлібом-сіллю і
піснею, чесною воєнною звитягою в обороні своїх прав і милосердям до
скривджених.
2-га учениця:
Батьківська
хата, мамина пісня, дідусева казка, бабусина вишиванка, рушник, калина біля
вікна, барвінок, мова – усе це наші народні символи, обереги.
Український рушник! У народі казали: «Хата без рушників, що родина без
дітей». Коли придивитися до рушників можна помітити на всіх два однакових
кольори - це червоний і чорний .
3-тя учениця:
Але на рушниках є й інші кольори. У
кожного кольору своя історія. Червоний колір – колір калини, щастя, ясного
сонечка. Чорний колір – колір землі нашої
родючої, а інколи й смутку, синій –
символ води, зелений – символ нашої гарної природи, жовтий – колір сонечка.
Крім калини люди на рушниках вишивають й інші рослини: мальви, троянди,
чорнобривці, ромашки, маки, барвінок.
4-та учениця:
Жіночі
руки віддають свої тепло у рушники, у свою роботу. Рушники бережуть у родині як родову реліквію і нізащо не віддають
з рідної хати.
Українські рушники можна порівняти хіба що з піснею. Без рушника, як і без пісні, не обходилось ані народження дитини, ані
одруження, ані смерть людини. Кожна дівчина раніше обов’язково готувала
собі весільні рушники. Під час обряду
шлюбу молоді ставали на такий рушник, їх
благословляли на подружнє життя.
5-та учениця:
З вишитим
рушником приходили до жінки, яка народила дитину, ушановувати немовля. Коли син
вирушав у далеку дорогу, коли жінка чоловіка виряджала на війну, то дарувала,
то дарувала їм вишитий рушник як
застереження від лиха.
6-та учениця:
Але вишивки ми бачимо не тільки на
рушниках, а й на одязі.
Національний одяг – це святиня кожного народу.
Повага до одягу – це повага до свого народу. Здавна одяг українців мав бути
вишитим. Раніше вишита сорочка була не тільки одягом, її ще вважали оберегом
людини. Люди вірили, що вона захищає їх від усього поганого. Сорочка була
згадкою про рідний дім, нагадувала про тепло материнських рук, які її шили,
вишивали, вкладаючи любов у кожний візерунок.
V сторінка « Україна творча»
1-ий учень:
Навіть ті, хто
ніколи не чув про існування України, або був лише знайомий з назвою нашої
країни, скажуть «Аааа! Так я знаю українців!» після того, як дізнаються про те,
що багато видатних постатей світового мистецтва і науки були українцями за
походженням! Отже, невеличкий перелік відомих у світі українців і визначних
людей України.
2-ий учень:
Тарас Григорович
Шевченко (1814 – 1861) – український поет, філософ, письменник, графік,
художник, фольклорист, політик, громадський діяч, і, як кажуть самі українці,
духовний батько сучасного українського народу.
Григорій
Сковорода (1722-1794) – педагог, поет, просвітитель, філософ, автор трактатів,
байок, пісень.
Сергій
Прокоф’єв, всесвітньо відомий видатний композитор, українець за походженням,
який народився 23 квітня 1891 в селі, що сьогодні носить назву Красне і
розташоване в Донецькій області. Автор відомих балетів, опер, симфонічних
оркестрів, п’єс і етюдів. Всесвітню славу приніс балет «Попелюшка», «Ромео і
Джульєтта», опера «Борис Годунов». Вчитель видатних музикантів Святослава
Ріхтера і Мстислава Растроповича.
Микола Лисенко,
український композитор, автор опер «Тарас Бульба», «Наталка Полтавка»,
«Енеїда», автор дитячих опер і оперет, народився в 10 березня 1842 році в
Полтавській губернії.
Ілля Репін
(народився 5 серпня 1844 року в Харківській губернії) – відомий живописець, художник,
майстер побутових і історичних сцен. Автор «Бурлаки на Волзі», «Іван Грозний і
його син», «Садко»…
Українське
походження з боку батька мав ще один всесвітньо відомий композитор Петро
Чайковський (1840-1893). Його знають в усьому світі завдяки його музичній
спадині, що він залишив після себе – численних опер («Євген Онєгін»,
«Мазепа»...), балетів («Лускунчик», «Лебедине озеро», «Спляча красуня»),
концертів, симфоній і альбомів.
Михайло
Грушевський (1866-1934) – історик, організатор української науки, професор,
автор ілюстрованої історії України.
3-ій учень:
Євген Патон
(1870-1953), відомий київський вчений, професор, який вивчав зварювання і
будування мостів, сформулював принципи розрахунку клепаних мостів.
Борис Патон
(народився 27 листопада 1918 року), всесвітньо відомий вчений у сфері
металургії і технології металів, академік, президент Національної АН України,
автор технології зварювання тканин.
Микола Амосов
(1913-2002) – видатний український лікар, вчений у сфері серцево-судинної
хірургії, біокібернетик.
Сергій Корольов,
геніальний український вчений із Житомира (1906-1966), вчений, академік
ракетобудування і космонавтики, відомий конструктор перших космічних кораблів і
штучних супутників Землі.
4-ий учень:
Відомі
українські спортсмени:
Мабуть перш за
все в світі знають гордість України – відомих українських боксерів братів
Кличко – Віталія і Володимира Кличко.
Сергій Бубка
(стрибки з жердиною) і Лілія Подкопаєва (спортивна гімнастика) із Донецька,
Оксана Баюл (фігурне катання) із Дніпропетровська, Яна Клочкова (плавання) із
Сімферополя, , Олег Блохін і Андрій Шевченко (футбол), Лариса Латиніна
(Херсон), Ірина Дерюгіна і Анна Бессонова (Київ) (художня гімнастика).
5-ий учень:
Відомі українці
в мистецтві:
Із сучасних
зірок в усьому світі стала відомою українська співачка Руслана (Руслана
Лежичко), яка в 2004 році виборола перемогу на конкурсі співаків Євробачення.
Українська
співачка Джамала перемогла у цьогорічному пісенному конкурсі «Євробачення»,
фінал якого відбувся в столиці Швеції Стокгольмі 14 травня.
VI сторінка «Україна
історична»
1-ий учень:
Культура України
багата своєю історичною спадщиною, а також природними чудесами. По всій
території країни можна знайти пам'ятники культури України – це і середньовічні
замки і культові споруди IX-XIII століть, і місця грандіозних баталій
(наприклад, під Полтавою – поле Полтавської битви російської армії під проводом
Петра I проти шведського короля Карла XII в 1709 році). У Львівській області
знаходиться один з найстаріших замків країни – найстаріший на Західній Україні.
Це Олеський замок, який знаходиться на пагорбі біля селища Олесько. Здатні
вразити уяву і інші середньовічні шедеври фортифікаційних споруд: Ужгородський
замок, замок Кам'янець-Подільського, перлина епохи ренесансу – замок у селі
Підгірці, Луцький замок, зображений на купюрі 200 гривень, Меджибізький замок у
свій час був однією з улюблених споруд славетного гетьмана Богдана
Хмельницького.
2-ий учень:
Запрошуємо вас у
віртуальну подорож мальовничими куточками нашої Батьківщини ( перегляд відеопрезентації
«Красива країна»)
Слово
вчителя:
Ось і
закінчилася наша з Вами мандрівка вишиваними українськими стежками історії. Наступні
сторінки часопису про Україну напишете ви – діти XXI століття.
Кошовий отаман:
Україно! Мій духмяний дивосвіт
Голубінь над чистим золотом колосся
Через терни йшла до волі стільки
літ,
І настав тай світлий день коли
збулося!
Все, що мріялось нами,
сповнилось,настало:
"Ще не вмерла Україна"-
Гордо прозвучало!